POSJETA SREBRENICI

U utorak 20. septembra, učenici drugih razreda MYP i nacionalnog programa posjetili su Memorijalni centar Potočari kod Srebrenice. Posjeta je realizirana u okviru redovnog projekta Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo. Oko 200 učenika Druge gimnazije u pratnji 10 profesora posjetilo je Memorijalni centar i na taj način odalo počast žrtvama genocida u Srebrenici i dalo doprinos razvoju kulture sjećanja i pamćenja. Učenici su najprije posjetili mezarje u Potočarima, gdje je održan historijski čas o događajima na tom prostoru u julu 1995. godine. Potom su obišli muzej i stalnu izložbenu postavku u krugu nekadašnje fabrike akumulatora, gdje su imali priliku detaljnije se upoznati sa životnim pričama žrtava i vidjeti značajne fotografije i druge artefakte. Nakon toga su pogledali dokumentarni film o događajima u Srebrenici u ljeto 1995. godine. Kustosi Muzeja Memorijalnog centra potrudili su se da učenicima na pristupačan način prezentiraju sve bitne informacije i činjenice. Nakon kraju posjete, učenici i profesori su se zadržali u kraćem razgovoru s uposlenicima Memorijalnog centra, još jednom istakavši važnost ovakvih projekata za generacije mladih naraštaja.