Razmjena učenika sa školom Per Brahegymnasiet Jӧnkӧping iz Švedske

Najdugotrajnija razmjena učenika u našoj školi, ona sa gimnazijom iz grada Jӧnkӧpinga u Švedskoj, nastavlja se već dvanaestu godinu. Prethodne sedmice smo i više nego uspješno ugostili dvadeset učenika i tri profesora iz Per Brahegymnasiet.  Osim topline doma koju su gostima pružili naši učenici, šveđani su uživali u obilascima Muzeja Grada Sarajeva, znamenitostima Starog grada, obilasku Mostara i Blagaja, te relaksirajućem izletu na Trebević. Učenici Druge gimnazije su sa svojim gostima pohađali časove ali i aktivno učestvovali u radionici Muzeja ratnog djetinjstva, što je posebno emotivno bilo za sve učesnike. Naša škola nudi učenicima brojne projekte koji oplemenjuju njihovo školovanje, a sa sigurnošću možemo reći da je ova razmjena jedan od onih koje će nositi u svom sjećanju cijeli život. Brojni su benefiti za sve učesnike, istaknimo možda i najvažniji, a to je upoznavanje drugih kultura i spoznaja da su razlike među nama minorne. Radujemo se uzvratnoj posjeti, planiranoj za drugo polugodište školske godine. Voditelji projekta, profesori Dženeta Ajanić, Kenan Velić i Maja Ljubović, zahvaljuju se Upravi škole na podršci za realizaciju ove razmjene.