PREDSTAVA „DNEVNIK IDENTITETA 2022“

U ponedjeljak 12. decembra u prepunoj sali Sarajevskog ratnog teatra premijerno je odigrana predstava „Dnevnik identiteta 2022“ u produkciji Udruženja „ReACT“, koje čine mladi ljudi, sarajevski srednjoškolci i studenti. Jedna od tema predstave je kultura sjećanja, odnosno koliko je ona važna za odgajanje novih, mladih generacija, te koja je uloga teatra i umjetnosti općenito u tom procesu. Predstavu je osmislila i režirala profesorica Ida Avdibegović, a dobar dio glumačke postave, kao i ekipe koja je realizovala ovu predstavu čine učenici naše škole. Publika je s uživanjem pratila predstavu koja je svojevrstan kolaž različitih dokumenata, svjedočanstava i umjetničkih djela koja prate načine na koji se pojedinici i zajednice suočavaju s traumatskim iskustvima Drugog svjetskog rata i agresije na Bosnu i Hercegovinu. Među mnogobrojnom publikom bili su i učenici III-5 bilingvalnog odjeljenja i II-4 myp, koji nisu krili zadovoljstvo viđenim i doživljenim. Atmosferu na predstavi svojim sjajnim fotografijama zabilježio je naš učenik Amel Fočo. Još jednom je pokazano da je teatar snažan alat kako za razumijevanje zbivanja, tako i za razvoj pojedinca i zajednice, te da može dati snažan poticaj za pravilan razvoj omladine.